Przyszły rok to ogromne podwyżki cen energii, które odczujemy wszyscy.

Urząd Regulacji Energetyki w ostatnich dniach poinformował, jak zmienią się opłaty za energię elektryczną. Początek 2021 to wzrost cen, który odczują wszyscy – zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Jakie będą ceny prądu 2021?

Ceny prądu 2021. Jaka wysokość opłaty mocowej?

Pojawi się opłata mocowa, do której prawdopodobnie będziemy musieli przyzwyczaić się przez kolejne 30 lat, ponieważ eksperci szacują, że jej utrzymanie będzie konieczne do ok. 2047 roku. Wprowadzenie tej opłaty dotknie zarówno odbiorców indywidualnych (przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za prąd od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 zł rocznie więcej), jak też przedsiębiorców.

Ceny Prądu 2021

Dla gospodarstw indywidualnych będzie to stawka miesięczna, zależna od rocznego zużycia, a jej poziom wyniesie:

– dla zużycia poniżej 500 kWh energii elektrycznej – 1,87 zł;

– dla zużycia od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej – 4,48 zł;

– dla zużycia powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej – 7,47 zł;

– dla zużycia powyżej 2800 kWh energii elektrycznej – 10,46 zł.

Dla pozostałych grup odbiorców w przyszłym roku opłata ta uzależniona będzie od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby (w dni robocze od 7:00 do 21:59) i wyniesie 76,20 zł/MWh.

Opłata mocowa – co to jest?

Jak mówi Rafał Gawin, Prezes URE w komunikacie opublikowanym na stronie Urzędu: „Wysokość opłaty mocowej odzwierciedla wprost płatności dla dostawców mocy, które wynikają z aukcji rynku mocy. Środki pozyskane z tej opłaty przeznaczone będą na budowę nowych, modernizację i utrzymanie istniejących jednostek wytwórczych. Celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i zmniejszenie ryzyka tzw. Blackoutu”.

Oprócz tego wprowadzony zostanie system wynagradzania sterowalnych elektrowni, które dostarczają energię także np. gdy nie wieje lub jest ciemno. Ostatnią istotną zmianą jest powrót na rachunki za prąd wstrzymanej w ostatnich latach opłaty OZE finansującej tworzenie nowych odnawialnych źródeł energii.

W kontekście gospodarki najważniejszy wydaje się wzrost kosztów zakupu i dystrybucji energii elektrycznej dla przedsiębiorstw, ponieważ odczujemy go wszyscy – rosnące ceny produkcji to także rosnące ceny artykułów w sklepach. Można więc stwierdzić, że każdy z nas nie tylko zapłaci o ok. 10% więcej za własne rachunki ale jednocześnie dołoży się do rachunków wielkich firm, które będą musiały zrekompensować rosnące wydatki. W połączeniu z utrzymującą się inflacją nie daje to zbyt optymistycznych prognoz dla naszych portfeli na najbliższe lata.

Mimo tych zmian, Polska pozostaje wśród krajów z jednymi z niższych nominalnych cen energii w UE. Gdy jednak weźmiemy pod uwagę ceny mierzone siłą nabywczą, rachunki w naszym kraju należą do najwyższych (5 miejsce na 27).

Jedynym rozwiązaniem, by spowolnić, a może nawet zatrzymać te wzrosty wydaje się przejście większej ilości przedsiębiorstw i instytucji na OZE, jak choćby fotowoltaikę. Firmy posiadające własne instalacje produkując energię nie pobierają jej z sieci – nie będą musiały więc płacić opłaty mocowej. W perspektywie kolejnych kilkudziesięciu lat może być to rodzaj hamulca, który pozwoli wszystkim – zarówno przedsiębiorcom, jak i klientom indywidualnym – zaoszczędzić spore kwoty.

Źródła

  1. https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/9163,Jak-zmienia-sie-nasze-rachunki-za-energie-elektryczna-w-przyszlym-roku.html
  2. https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/9171,Prezes-URE-zatwierdzil-taryfy-na-sprzedaz-energii-trzem-tzw-sprzedawcom-z-urzedu.html
  3. https://biznesalert.pl/ure-oplata-mocowa-rynek-mocy-prawo-zmiany-dystrybutorzy-energia-elektryczna-oze-energetyka/
  4. https://wysokienapiecie.pl/34168-ceny-pradu-rosna-przez-oplate-mocowa-ale-nie-koniec-podwyzek/