Podsumowanie 2020 – Wojciech Malina (OZE-Shop)

Poprosiliśmy najważniejsze osoby zarządzające firmami należącymi do grupy Sunrise Energy o podsumowanie minionego, 2020 roku oraz o kilka słów na temat prognoz na kolejne miesiące i lata.

Kolejną osobą, która udzieliła nam ciekawych odpowiedzi jest Wojciech Malina – CEO OZE-Shop.

Jak podsumujesz 2020? Czy ten trudny dla całego świata rok był trudny także dla branży odnawialnych źródeł energii/energetycznej?

Nie, ten rok to kolejny rok intensywnego wzrostu – świadomość Klienta odnośnie opłacalności inwestycji w OZE wzrasta, rośnie świadomość ekologiczna w społeczeństwie, pojawia się moda na fotowoltaikę; programy rządowe („Czyste Powietrze” i „Mój Prąd” oraz regionalne programy wsparcia) pomagały dotrzeć do Klienta indywidualnego. Rosnące ceny energii elektrycznej oraz kolejne zapowiedziane podwyżki (opłata mocowa, wzrost taryf G, ograniczenia na TGE) powodują, iż Klienci B2C i B2B nadal wyrażają duże zainteresowanie. Oczywiście musieliśmy walczyć z zapewnieniem ciągłości dostaw, szczególnie podczas pierwszej fali pandemii, ale wyszliśmy z opresji z tarczą – nasz rynek rósł i po stronie podaży i po stronie dostarczania i będzie nadal na fali wzrostowej.

Wojciech Malina - podsumowanie 2020.

Jakie sukcesy spółka odniosła w minionym roku? Jakie są plany na kolejny?

Wydzieliliśmy się jako grupa OZE-Shop mająca na celu zabezpieczenie Sunrise Energy w materiały niezbędne do dostarczania dobrych produktów dla Klientów; zabezpieczyliśmy kontrakty u czołowych dostawców dające nam gwarancje atrakcyjnych cen oraz terminów dostaw które pozwolą całej grupie konurować na rynku; postawiliśmy sklep, w którym pozyskujemy  kolejnych Klientów (aktualna liczba to ponad 300 użytkowników) i oferujemy im szerokie portfolio produktów – moduły JA Solar, Selfa, Aleo, Inwertery Sofar, Solax, Fronius, SE; w przyszłym roku poszerzamy ofertę o kolejnych producentów oraz grupy produktowe; automatyzujemy procesy oraz skracamy czas dostarczania produktów dla naszych Klientów

Jakie zmiany i trendy na rynku fotowoltaiki i/lub energetyki prognozujesz na najbliższe miesiące i lata?

Magazyny energii (wykorzystywane nie tylko z fotowoltaiką, ale jako i samodzielne instalacje); o ile wejdzie wirtualny prosument – wzrost instalacji gruntowych o mocy od 50kw do 1 MW na własne potrzeby prosumentów oraz elektrownie 1MW z systemów aukcyjnych.