Podsumowanie 2020 – Bartłomiej Żebrowski (OZE Biomar)

Poprosiliśmy najważniejsze osoby zarządzające firmami należącymi do grupy Sunrise Energy o podsumowanie minionego, 2020 roku oraz o kilka słów na temat prognoz na kolejne miesiące i lata – zarówno dotyczące prowadzonych przez siebie spółek, jak i całego rynku fotowoltaiki i energetyki. Kolejną osobą, która podzieliła się z nami swoimi spostrzeżeniami, jest Bartłomiej Żebrowski – CEO OZE Biomar. Jak wyglądał rynek fotowoltaiki 2020?

Jak podsumujesz 2020? Czy ten trudny dla całego świata rok był trudny także dla branży odnawialnych źródeł energii/energetycznej?

Świadomość konsumencka dotycząca OZE w Polsce wzrasta. Klienci indywidualni coraz częściej już na etapie projektowania domu planują instalację paneli fotowoltaicznych, łącząc je dodatkowo z pompami ciepła, które oferujemy już od kilku miesięcy.  Rynek fotowoltaiki 2020 – dobra koniunktura na rynku napędzana była przede wszystkim rządowym programem „Mój Prąd”. OZE BIOMAR znajdował się wśród głównych beneficjentów tej koniunktury. 

Cena energii elektrycznej wzrośnie w 2021 roku skokowo, a najbardziej odczują to klienci biznesowi, którzy coraz częściej decydują się na niezależność energetyczną. 

Z ekonomicznego punktu widzenia dla rozważających inwestycje w mikroinstalacje PV jedną z kluczowych kwestii jest okres zwrotu z inwestycji. Jest to zależne od kosztów instalacji, źródła finansowania i uzyskania wsparcia czy cen energii pobieranej z sieci. Program „Mój Prąd” w kształcie z 2020 roku skracał o rok zwrot z inwestycji, więc w zależności od wielkości instalacji i rodzaju wsparcia w 2021 okres ten będzie wynosić od 6 do 8 lat. 

Jakie zmiany i trendy na rynku fotowoltaiki i/lub energetyki prognozujesz na najbliższe miesiące i lata?

Wielkość rynku instalacji fotowoltaicznych w 2021 roku będzie w dużej mierze zależała od tempa wdrożenia i ostatecznego kształtu programów rządowych. Kluczowym też będzie sytuacja gospodarcza i kondycja biznesu po wyjściu z pandemii koronawirusa. 

Rynek jest bardzo daleki od nasycenia i dlatego liczymy na takie programy wsparcia, które pozwolą na jeszcze szybszy rozwój branży OZE i zwiększenie udziału fotowoltaiki w rynku energetycznym w Polsce. Docierają do nas sygnały, iż rząd uruchomi nowy program dofinansowań w szerszej formule, niż tylko w zakresie fotowoltaiki, obejmując nim np. magazyny energii czy stacje do ładowania samochodów elektrycznych, które mamy w ofercie, a które instalowaliśmy już klientom w 2020 roku bez rządowych dofinansowań. 

Fotowoltaika to najbardziej rozwojowy segment energetyki w perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat. Głównym motorem wzrostu, poza aspektami ekologicznymi i potrzebą zmniejszania emisji CO2 jest spadek cen komponentów instalacji w ostatnich latach. Od ponad 10 lat oferujemy produkty o najwyższej jakości od liderów rynku PV za przystępną cenę. Dzięki temu bezpieczeństwo i koszty energii pozyskanej z fotowoltaiki stały się konkurencyjne względem źródeł konwencjonalnych. 

Jakie sukcesy OZE Biomar odniosła w minionym roku?

Było ich wiele, ale z pewnością tu należałoby wymienić nasze „duże”  instalacje jak:  Zakład Mleczarski Promlecz (Wielkie Łunawy), Oczyszczalnia Podłęże (Niepołomice), Magazyny PGD Polska (Wrocław), Rockwool (Cigacice Sulęchów), magazyny Hurtowni Motoryzacyjnych Gordon, Bałtykgaz (Wieluń) czy rozruch największej w Polsce farmy fotowoltaicznej wraz z magazynem energii – naszej realizacji dla firmy Almides (Nowa Wieś).